slide1

SEKTÖREL GELİŞMELER

Güneş Enerjisi Nedir? Güneş Enerjisi Panelleri Nasıl Çalışır? Güneş Enerjisi Panelleri Nasıl Kurulur?

Güneş paneli, (güneş pili) dünya’da ilk fotovoltaık etkinin saptanması 1839 yılında fransız fizikçi Alexander Edmond Becquerel tarafından bulunmuştur. Yaptığı çalışmaları, Becquerel platin tabakalar üzerinde denediği esnada bu etkiyi keşfetmiştir.
1873 Willoughby Smith isimli bilim adamı, selenyum içerisindeki foto iletkenliği keşfetti. Ve ilk fotovoltaık düzeneği olarak güneş paneli sistemi alanında tarihe geçti. 1877 W.G.Adams ve R.E.Day isimli bilim adamları yaptıkları bilimsel çalışmalarda, katı maddelerin de fotovoltaik etki oluşturabileceğini buldular. 1883 Charles Fritts isimli bilim adamı %1 verimli fotovoltaık hücreyi geliştirdi.
1946 solarhistory Dünya’da ilk olarak Russell Ohl modern pv güneş panelinin patentini aldı. 1954 Bell Laboratuarlarında %6 verimli silisyum pv hücreler yapıldı.
1957 Hoffman Elektronik firması güneş paneli yapımı konusunda %8 verimle çalışabilen photovoltaik silisyum hücreleri geliştirmeyi başardı. 1970 bu yıllarda dünya’da petrol krizi oldu ve alternatif enerji kaynakları arayışları başladı, fotovoltaik hücrelere ilgi arttı ve bu teknoloji’de ciddi Ar-Ge çalışmaları başladı ve photovoltaik hücrelerin üretimi hızlandı.
1993 Applied Solar Energy Corp. firması %20 verimli iki-eklemli fotovoltaik hücrelerin seri üretimine başladı. 2000 bu yıllarda %20 verimli üç-eklemli pv hücreler geliştirildi. 2002 %26 verimli üç-eklemli fotovoltaik paneller geliştirildi. 2009 Spectrolab firması %41,6 verimli üç-eklemli pv hücreler geliştirerek güneş paneli üretiminde dünya rekorunun tekrar sahibi oldu.

Güneş paneli nedir, güneş paneli ne işe yarar?

Yenilenebilir enerji kaynaklarının ve güneş enerjisi sistemi için çok önemli olan Güneş Paneli, silikon hücreleri sayesinde üstüne düşen güneş ışınlarının direkt olarak elektrik enerjisine çevirir. Yenilenebilir enerji kaynaklarının en önemlisi olan Güneş’in verdiği ısı ve ışığı elektrik enerjisine çevirerek tüm ihtiyaç alanlarında ve yaşam yerlerinde kullanılabilir hale getiren güneş paneli, diğer enerji kaynaklarına göre çok daha fazla önem taşımaktadır. Panellerin üzerinde bulunan güneş hücrelerine güneş ışınları sayesinde doğru akım oluşmaya başlar. Bulunduğu bölgeye veya kullanıldığı mevsime göre elde edilen enerji miktarının ölçümleri yapılarak seri ya da paralel bir düzenek kurularak ev ya da iş yerlerine bağlanır. Elde edilen güneş enerjisini elektrik enerjisine dönüştüren bu uygulama ile tüm elektrikli aletlerini, her türlü cihazı kolaylıkla çalıştırabilirsiniz. Güneş enerjisi santrallerinde, güneş enerjisinden elde edilen enerjiyi elektrik üretimi için güneş paneli olmazsa olmaz bileşenler arasındadır.

Güneş paneli nasıl yapılır?

Güneş paneli nasıl yapılırpanel yapımı için çok az miktarda kum güneş ışığını elektriğe çevrilebilir güneş panellerinin yapımında neredeyse yüzde yüz saflığa erişen silikon kullanılır. Silikonun pozitif kutup haline getirilmesi için Bor maddesi katılır. Silikon külçeleri testereler vasıtasıyla incecik levhalar halinde soğuduktan sonra dinlenmeye bırakılır. Levha yüzeyinde çok küçük piramitler oluşturacak kimyasal yüzey dokuma işlemi gerçekleştirilerek yansıtma özelliği düşürülür ve böylece güneş ışınlarının tutulması sağlanır. Yüksek sıcaklıkta fosfor silikon levhaya enjekte edilir ve daha sonra fosfor dikkatlice levhanın arka yüzeyinden temizlenir. Bütün amaç + ve – kutuplar oluşturarak, bu iki kutup arasında “elektron akımı” doğru akım meydana getirmektir.

Güneş paneli çeşitleri nelerdir?

  • Monokristal güneş paneli,
  • Polikristal güeş paneli,
  • İnce film güneş paneli,
  • Esnek güneş paneli.

İklim krizini önlemek için temiz enerji teknoloji yatırımları hızlanmalı

Uluslararası Enerji Ajansı, küresel iklim değişikliği krizinin önlenmesi ve sıfır emisyon hedeflerine ulaşılabilmesi için temiz enerji teknoloji yatırımlarının bugünden başlayarak hız kazanması gerektiğini bildirdi.Clean-energy-scaled.jpg


Dünya çapında çevreye ve iklime zarar veren fosil yakıtların kullanımından kaynaklanan iklim değişikliği, giderek daha büyük bir küresel tehdit haline geliyor. Birçok ülke ve kurum iklim değişikliğini önlemek amacıyla fosil yakıt kullanımını kademeli olarak sonlandırarak rüzgâr ve güneş enerjisi gibi temiz enerji kaynaklarına dönüşümü gerçekleştirmeye çalışıyor.

Uluslararası Enerji Ajansı’nın (IEA) 800 ayrı teknolojiyi inceleyerek hazırladığı Enerji Teknolojisi Perspektifleri 2020 Raporu’na göre, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınını önlemek için uygulanan karantina kararları küresel emisyonların azalmasını sağlasa da bu konuda yapısal değişiklikler yapılmadığı sürece emisyonlardaki düşüşün kalıcı olması beklenmiyor.

Bu kapsamda, 2070’e kadar net sıfır emisyon hedeflerinin gerçekleştirilmesi için ekonominin birçok alanında enerji ihtiyacının karşılanması için çevreye zararlı fosil kaynakların kullanımı yerine temiz enerji kaynaklarına geçişin sağlanması gerekiyor.

Yenilenebilir enerji kapasitelerindeki artışın hızlandığı son dönemde, tek başına elektrik sektörünün dönüşümü sıfır emisyon hedeflerinin üçte birine ulaşılmasını sağlayabilirken, ulaşım, binalar ve sanayi sektörü başta olmak üzere birçok alanda temiz enerji dönüşümüne ihtiyaç duyuluyor. Ulaşım, sanayi ve binalar küresel emisyonların yüzde 55’ini oluşturuyor.

Bu sektörlerde geri dönüşümün sağlanması, elektrikli taşıtların kullanımı, binaların ısınması ve diğer konularda alınacak önlemlerin sıfır emisyon hedeflerine ulaşmada en büyük katkıyı yapabileceği öngörülüyor.

Söz konusu hedeflerin gerçekleştirilmesi için bugünden başlayarak temiz enerji teknoloji yatırım ve inovasyonunun hızlandırılması gerekiyor.

IEA Başkanı Fatih Birol, rapora ilişkin yaptığı değerlendirmede, Kovid-19’dan kaynaklanan zorluklara rağmen temiz enerji teknolojilerini hızlandırmak ve iklim hedeflerini yakalamak adına iyimser olunması için sebepler bulunduğunu belirterek, “Rapora baktığımızda aslında sadece önümüzdeki zorluğun boyutunu değil aynı zamanda bu zorlukların nasıl üstesinden gelebileceğimizi de görüyoruz. Güneş enerjisi, dünya çapında yenilenebilir enerjiyi zirveye taşırken, düşük faiz oranları temiz enerji projelerinin artmasına yardımcı olabilir.” ifadelerini kullandı.


2021 yılına kadar dünyanın en verimli güneş panelleri üretilebilir

İngiltere merkezli Oxford PV firması, güneş panellerini perovskite ile kaplayarak, geleneksel silikon bazlı güneş panellerine kıyasla daha fazla elektrik üretebileceğini öne sürdü.


gunes_panel5.jpg

Firma, panelleri perovskite adı verilen ince bir kristal malzeme tabakasıyla kaplayarak, geleneksel silikon bazlı güneş panellerine kıyasla daha fazla elektrik üretebileceğini iddia ediyor.

The Guardian’ın haberine göre, güneş enerjisi üretiminde önemli bir adım olacak bu atılımın, temiz enerji kullanımını artırarak, iklim değişikliği ile mücadeleye katkı sunması bekleniyor.

Geleneksel bir güneş enerjisi hücresinin perovskite ile kaplanmasının güneş panelinin enerji üretimini artırabileceğini ve elektriğin toplam maliyetini düşürebileceğini dile getiren firma yetkililerine göre,

“Tipik olarak bir silikon güneş hücresi, mevcut güneş enerjisinin yaklaşık yüzde 22’sini elektriğe dönüştürebilirken, Oxford PV’nin silikon üzeri perovskite kaplı güneş panelleri ile bu oran yüzde 27,3’e çıkmış durumda.”

Firma ayrıca, geleneksel silikon panellerle ilişkilendirilen mavi renk tonu yerine siyah paneller üretmeyi ve panelleri çatılar ile daha uyumlu hale getirmeyi de planlıyor.

Oxford PV’nin Baş Teknoloji Sorumlusu Dr.Chris Case perovskite kullanımını, 1950’lerde silikon bazlı panellerin geliştirilmesinden bu yana değişmeyen güneş teknolojisi için “gerçek bir değişim” olarak nitelendiriliyor.1